Astăzi vă prezentăm un caz special și un exemplu de cat de puternic poate fi un suflet care își dorește să trăiască.
Despre această boală s-a mai povestit în alte articole, despre cât de periculoasă poate fi omiterea deparazitării externe. În cazul de față, este vorba de un cuib de pui, fără stăpân, care au fost lăsați la poarta unei doamne cu suflet mare. Din păcate, fiind fără stăpân, puiuții nu au fost deparazitați extern, fiind plini de căpușe în momentul în care au fost găsiți.
Prima care a ajuns la noi a fost Geta, apatică și cu anemie severă. A necesitat transfuzie de sange de urgenta și a stat internată pentru monitorizare 24 de ore. Din fericire evoluția a fost una favorabilă astfel ca Geta a plecat acasă cu tratament.
La câteva zile a sosit Piscotica, sora Getei, într-o stare și mai gravă. Hemoleucograma acesteia a evidențiat o anemie cu valorile atât de scăzute, încât șansele de recuperare păreau aproape minime. Ne-am mobilizat să găsim rapid un donator și a trecut și ea printr-o transfuzie. Ulterior a început tratamentul pentru babesioza dar clinic fiind mult mai slăbită decât sora ei, a rămas o săptămână internata pentru tratament. După nenumărate perfuzii, tratamente injectabile și pastile, Piscotica a început să mănânce si a putut fi externata cu tratament.
Ambele cățelușe își caută o casă și o familie care să le iubească și sunt disponibile pentru adopție.